CIS School Cambridge
A diverse and enriching educational experience
 
Twitter
Facebook
YouTube
Vine
Flickr
Flickr

Cambridge

Useful Information
Sharing Together

RT @toms_trust: #Thank you @CambsIntlSchool for raising over £1,000 at your #school #christmas Fair - your support has been amazing! #chari…

 

Staff

Our staff are drawn from all over the world and bring to the school their various cultural experiences.

At Cambridge International School care is taken to appoint teaching and support staff of the highest quality, proving qualified, experienced, inspiring, and enthusiastic about their area of expertise.  All members of the teaching staff in the Infants, Junior and Senior Schools share a commitment not only to delivering their subjects to the highest of standards, but also to taking a genuine interest in the extra-curricular involvement and nurturing of their students.

 

Staff List

Director of Schools – Europe

Mr Nick Rugg – MA, PGCE

Principal and Head of Primary

Mrs Philippa Mills – BA(Hons), PGCE

Head of Senior School

Mr Joel Dixon -  BSc Education, CELTA, QTS

Assistant Head (Joint) Primary

Mrs Amanda Gibbard - BA (Hons) History, PGCE, MA Education

Assistant Head (Joint) Primary

Mr Daniel Orwin - BA (Hons) English/PGCE Early Years

Bursar

Mrs Angela Spaxman – Exec MBA (Paris)

Head of Marketing & Admissions

Mrs Victoria Robeson – BA (Hons)

Accountant

Mr Adrian Copeman -  FCCA

Registrar

Mrs Tracey Headland

Senior Academic Administrator

Mrs Jillian Agar-Hutty (Temple)

School Administrators

Mrs Mandy Hutchinson/Mrs Kathleen Baptie (Cherry Hinton)

                                                             

Mrs Kathryn Fernandez (Temple)

Librarian and Publications Officer

Mrs Tricia Dyson (Temple)

 

Infant School

Mrs Pauline Butcher

BEd (Hons) Technology with HE

Caspian Class Teacher (Reception) Head of EY

Miss Kate Pauley

BA Philosophy & History

Coral Class Teacher (Y1)

Ms Jessica Falconbridge

BA (Hons) Illustration/ PGCE Early Yrs/KS1

Teaching Assistant

Mrs Laura Monk

QTS - BA (Hons) Teaching Studies with English Language & Linguistics

(Yr 2) Class Teacher (PT)

Miss Eilidh Nicholson

NVQ Level 3

Nursery Nurse

Miss Anna Palumbo

QTS Teacher

Nursery Nurse

Mr Daniel Orwin

BA (Hons) English/PGCE Early Years

Assistant Head of Primary (Joint) Caribbean Class Teacher (Yr 2)

Miss Marie Ransome

BTEC National Diploma in Caring (Nursery Nursing)

Nursery Supervisor Seahorses

Miss Rachael Steel

Level 2 BTEC Health and Social care

Nursery Assistant

Mrs Sue Virgo

NVQ Level 3

Nursery Nurse

Mrs Christina Wuensche

High School Diploma

Teaching Assistant

 

Junior School

Mrs Karen Ebenezer

BA (Hons) Education with QTS History & English

Arafura Class Teacher (Yr 3)

Mrs Debbie Ballingall

Bed (Hons) Specialising Maths, QTS

Aegean Class Teacher (Y3/4)

Miss Tamsin Zalucki

BA (Hons) European Philosophy & Literature and Spanish, PGCE Primary with Spanish

Adriatic Class Teacher (Yr 5)

Mrs Amanda Gibbard

BA (Hons) History, PGCE, MA Education

Assistant Head of Primary (Joint) Arabian Class Teacher (Y6)

Mrs Laura Monk

QTS - BA (Hons) Teaching Studies with English Language & Linguistics

Arabian Class Teacher (PT) (Yr 6)

 

Senior School

Subject Teachers

   

Mr Simon Baldwin

BSc Physics and Maths, PGCE 

Science, Computing, Engineering

Mr Nick Bennett

BSc (Hons) Environmental Chemistry, PGCE Secondary Science

Science (Head of Dept)

Mrs Philippa Coates

BEd (Hons) Theology and Physical Ed, Dip in Educational Behaviour Difficulties

English (Head of Dept)

Mr Joel Dixon

BSc Education, CELTA, QTS

Maths

Mrs Birgit Federle

English & Geography Masters, Germany

German

Mrs Audrey Fisher

PGCE Modern Languages

Head of Languages

/td>

Mrs Eleanor Hall

BA (Hons) Religious Studies & Sociology, PGCE Religious Education

Head of Humanities (Shared)

Ms Carmen Hobbs-Loenis

MA English Language & Literature, BA Physical & Human Geography, TEFL

Head of Humanities (Shared)

Mrs Vickie Lack

Cert in Education

Specialist Learning Support

Miss Hannah Lee

BSc Joint Hons Chemistry, PGCE

Science (Biology) - Maternity

Mrs Maria Lobo-Clarke

BSc (Hons) Pharmaceutical Science, BTEC HND Science

Lab Technician

Mr Alberto Morcillo Martínez

Physical Education degree, Spain, QTS

Sport/ Spanish

Mrs Lucyana Mazur

BA Art & Design, PGCE

Art & Design (Head of Dept)

Mrs Ruth McAllinden

BA (Hons) Adventure Recreation, QTS

Sport

Ms Jayne Pearce-Slade

BSc (Hons) Maths and Physics, PGCE, SpLD

Maths

Mr Philip Salt

BSc (Hons) Sports, PGCE

Sport (Head of Dept)

Mrs Caroline Waite

BA (Hons) Theatre Studies, PGCE

English/Drama

Other Staff

   

Miss Carla Barber

Post Grad Higher Ed (SA), BA Hons Psychology (SA), MA Psychotherapy (UK)

SENDCo

Mrs Alicia Lloyd

BA (Hons) English, PGCE

SENDCo

Mrs Anna Clements

LSA Level 3 with experience in SEN

1:1 LSA

Miss Lisa Pechey

Joint Hons Degree in French & German, PGCE

EAL

Mr Will Gillespie

 

Chef (Temple)

Mr Mark Diemer

 

Caretaker

 

Peripatetic Staff

Mr Ben Piper

Music – Drums

 

Mrs Johanna Scoones

Music - Piano

 

Ms Lue Wilson

Music – Singing & Violin

 

Mr Paul Stubbs

Music - Brass

 

 

Mother Tongue

Lenaik Baron

French

 

Geneviève Blanchet

French

 

Kari Bratveit

Norwegian

 

Birgit Federle

German

 

Zuleyha Gozunke

Turkish

 

Susanna Kantoba

Finnish

 

Yulia Kiseleva

Russian